Úterý, 7 prosince

Jak si vybrat dobrou sportovní obuv?

    
Většina sportovních bot vypadá pohodlně, ale když máte v internetovém obchodě několik stránek modelů, může být pro vás výběr toho správného docela problém. Ideální sportovní boty   zohledňuje tvar vaší nohy a váš běžecký styl. Ale nedávejte tolik pozornosti logu na boku.


Sportovní obuv – základní tipy


Nejprve věnujte pozornost typu a stylu běhu. Poté vyberte kategorii a funkce obuvi podle svých potřeb. Vyzkoušejte boty, abyste našli tu, která funguje nejlépe. Obecně platí, že dobrý pár obuvi by měl běžným běžcům vydržet alespoň 3–4 měsíce. Podívejte se na boty a zkontrolujte, zda je podrážka opotřebovaná nebo stlačená. Pokud ano, je čas na nový pár.


Kategorie sportovní obuvi


Sportovní obuv lze rozdělit na silniční, trailovou a běžeckou obuv. Silniční obuv je určena pro povrchy a příležitostné nájezdy do terénu s mírnými nerovnostmi. Jsou lehké a pružné, poskytují stabilizaci chodidel a odpružení při provádění opakujících se kroků na tvrdém a rovnoměrném povrchu. Na druhou stranu jsou trailové běžecké boty ideální pro trénink na skalách, blátě, kořenech nebo jiných překážkách. Jsou vyztuženy pevnou podrážkou pro konzistentní trakci. Jsou zesíleny, aby poskytovaly stabilitu, ochranu nohou a podporu. Na druhé straně jsou cross-training boty určeny pro gymnastický trénink, všechny balanční a crossfitové aktivity, kde je preferován větší kontakt s povrchem, ne silná podrážka.


Jak běháš?


Pokud máte dobře obuté boty, můžete snadno zkontrolovat vzor opotřebení na podrážkách. Tímto způsobem můžete snadno definovat svůj způsob běhu. Pronace ukazuje vzor opotřebení soustředěný na míč chodidla a malou část paty. Je to přirozený vnitřní úder nohy dopadající na zem. Základní nebo neutrální pronace pomáhá absorbovat nárazy snížením tlaku na klouby a kolena. Toto je normální vlastnost neutrálních, biochemicky účinných běžců.


Sportovní obuv – základní tipy


Nejprve věnujte pozornost velikosti. Mějte na paměti, že se může lišit v závislosti na výrobci. Podívejte se, jak vaše nohy vypadají na konci dne. Nohy obvykle na konci dne po každodenních činnostech nabobtnají a v tomto okamžiku budou největší. Zkuste tedy večer, abyste se vyhnuli příliš malým botám. Věnujte také pozornost šířce obuvi, v prstech by neměl být žádný další prostor. Zvažte také vložky. Měly by být fit, pohodlné a podpůrné. Tímto způsobem bude trénink nejen příjemný, ale také efektivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *